Konferencja ojców „Co to znaczy być dobrym ojcem?” Scenariusz przeprowadzenia konferencji Rady Ojców Kongresu Ojców

KONFERENCJA OJCÓW
Współczesne rodziny rozwijają się w jakościowo nowej i sprzecznej sytuacji społecznej. Z jednej strony następuje zwrot społeczeństwa w stronę problemów rodziny, wzmacniając i zwiększając jej rolę i znaczenie w wychowaniu dzieci; z drugiej strony coraz bardziej widoczne stają się problemy społeczne: spadek poziomu życia, wzrost liczby rodzin niepełnych z jednym dzieckiem.
Naturalnie w tak trudnych warunkach rodzina wymaga systematycznej i wykwalifikowanej pomocy ze strony szkoły. Problem rozwoju osobowości uczniów można rozwiązać jedynie w procesie interakcji między nauczycielami i rodzicami.
Od niepamiętnych czasów ojcowie i matki pełnili w rodzinie różnorodne funkcje. Ojciec przez długi czas reprezentował korzeń rodziny, jej fundament, jej fundament. To właśnie niekwestionowany autorytet ojca w rodzinie był główną siłą, najskuteczniejszym środkiem wychowania mężczyzn. Współczesny ojciec wygląda zupełnie inaczej. Czasami mężczyzna nie jest jedynym żywicielem rodziny, we współczesnym świecie pomaga mu żona, ale nie prowadzi to do osłabienia i utraty specyficznych form i metod męskiego wychowania w rodzinie. Obecnie pewną część mężczyzn charakteryzuje szereg cech indywidualnych i społeczno-psychologicznych, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu w ogóle nie były dla nich charakterystyczne. Należą do nich nieznaczne zmniejszenie aktywności wolicjonalnej, spędzania czasu wolnego z dziećmi oraz poczucie odpowiedzialności za rozwój umiejętności pracy dzieci i ich determinację zawodową. Eksperci twierdzą, że autorytet ojca jest dla chłopców szczególnie ważny w rodzinie, ponieważ ojciec jest dla nich wzorem zachowania i naśladownictwa. Jednak w wyniku badania okazało się, że tylko niektórzy chłopcy uważają, że można zwrócić się do ojca o pomoc i radę. Maksymalizm nastoletni objawia się w stosunku do ojca wyraźniej i zdecydowaniej niż w stosunku do matki: dzieci mają wobec niej większą wyrozumiałość i tolerancję. Dzieci są szczególnie wrażliwe na „podwójną moralność” swoich ojców. Często wybaczają sobie tę wadę, ale nigdy nie wybaczają swoim ojcom. Utrzymanie i zwiększanie własnego autorytetu w oczach dzieci jest jednym z najważniejszych zadań, jakie musi rozwiązać ojciec w procesie ojcowskiego wychowania.
Konferencja ojców, organizowana corocznie w naszej placówce oświatowej, jest jedną z form edukacji psychologiczno-pedagogicznej i pozwala na poszerzenie i pogłębienie wiedzy o wychowaniu dzieci. Wierzymy, że konferencja rodziców jest formą interakcji, podczas której dyskusja o problemach moralnych, uniwersalnych, społecznych i innych zbliża rodzinę i szkołę i nie pozwala dorosłym pozostać obojętnym na przyszłość naszego społeczeństwa.

KONFERENCJA OJCÓW
Temat: „Ojciec wydaje się dumny”
Cel: Zaznajomienie rodziców z możliwościami szkoły w zakresie organizowania wspólnych działań w ramach „Rodzina – system szkolny na rzecz skutecznego wychowania i edukacji, stymulowanie aktywnej pozycji edukacyjnej ojców i angażowanie ich w udział w życiu szkolnym dziecka”.
Zadania:
przyczyniają się do podniesienia kompetencji psychologicznych i pedagogicznych rodziców;
zapoznać się z prawami i obowiązkami rodziców w wychowaniu i edukacji dzieci;
organizować interakcje rodzic-dziecko-szkoła.

Na scenę wchodzi grupa dzieci, która czyta wiersz „Mój tata”. (Występom dzieci towarzyszy wyświetlanie zdjęć na ekranie)
"Mój tata"
Wiele piosenek, wierszy o matce,
Można powiedzieć dużo więcej
Ale i tato, ukochany też
Wcale nie chcę cię pozbawiać.
Mój tata jest wsparciem, ochroną,
Nigdy nie zostawię Cię w kłopotach.
Można z tatą zjeżdżać z górki,
Pływaj w najgłębszej wodzie.
Posłuchaj wielu historii o służbie
I o tym, ile ryb złowiłem,
Jak szybko załatwił samochód
I jakie szczegóły udało Ci się uzyskać?
Tata też ma dużo pracy w domu:
Zrób półkę i wbij gwoździe.
To prawda, że ​​​​to wszystko są prośby matki,
Proszenie o to zajmuje dużo czasu.
Ale kiedy czyn już się dokonał,
Z dumą będzie chodzić po domu,
Że (choć nie od razu) udało mu się zadowolić naszą mamę.
Bardzo kochamy naszych tatusiów
A dziś chcemy wszystkim złożyć życzenia
Bądź miły, zdrowy i szczęśliwy,
A my postaramy się Cię nie denerwować.
Gospodarz: Dzień dobry, drodzy goście! Dzień dobry nasi kochani tatusiowie
i oczywiście chłopaki!
Ze wszystkich tytułów honorowych żaden nie jest cenniejszy niż zwykły tytuł „tata”. Dzisiejsze spotkanie dedykujemy ojcom i ich dzieciom.
Prosimy obecnych o wsparcie i szczery udział.

Prowadzący: Zapoznaliśmy się z opinią dzieci obecnych na sali „Dlaczego kochają tatusiów”, a teraz zapraszamy Państwa do zapoznania się z opinią uczniów naszej szkoły.
Wywiady z dziećmi (pokaz wywiadów wideo z uczniami)
REZULTAT: Po obejrzeniu tego filmu mogliśmy zobaczyć potwierdzenie znanej od dawna prawdy: dzieci powtarzają model wychowawczy swoich rodziców.
Prowadzący: Mówiąc o roli ojca w wychowaniu dziecka, nie sposób nie zauważyć, że zdaniem naukowców nawet niekompetentny rodzic jest bardzo ważny. Rola ojca w wychowaniu dziecka jest bardzo ważna.
Wychowawca opowie o roli ojca w pomyślnym wychowaniu dziecka (prezentacji towarzyszy pokaz zdjęć dzieci i rodziców).
Prowadzący: Życzymy sukcesów w wychowaniu dzieci i synów!
Prezenter: „Edukuje wszystko: ludzi, rzeczy, zjawiska, ale przede wszystkim ludzi. Spośród nich na pierwszym miejscu są rodzice, a potem nauczyciele” (A.S. Makarenko). Zwracamy uwagę na sytuacje, które zademonstruje nam rada majątkowa szkoły i nasz psycholog, a ty i ja postaramy się znaleźć właściwe rozwiązanie obecnej sytuacji.
Prezenter: (przemówienie pedagoga społecznego) „Prawa i obowiązki rodziców”
Prowadzący: A teraz oferujemy Ci małe ciekawe ćwiczenie, w którym możesz zobaczyć w praktyce, jakie role pełnisz w życiu.
Gra muzyka, prezenter zaprasza dzieci, aby usiadły obok tatusiów. Aby ojcowie i dzieci mogli być bliższy przyjaciel znajomej proponujemy ćwiczenie „Malarz i pędzel” (prowadzone przez psychologa)
Prowadzący: Cóż, ty i ja spróbujemy przygotować prezenty dla naszych tatusiów i chcemy ponownie zwrócić się do twoich spostrzeżeń.
Zwracamy uwagę na słońce, w środku którego znajduje się wizerunek młodego ojca. Należy założyć, jakim ojcem będzie ten młody człowiek: opiekuńczy czy nie, konserwatysta czy przyjaciel swojego dziecka itp. Masz na to 5 minut. Wypełnij 1 promień i przekaż go drugiemu, aby tatusiowie mieli możliwość porównania Twoich przewidywań. Zadanie „Portret w słońcu”.
Podsumowując.
Prezenter: „Harmonia komunikacji jest kluczem do zdrowia psychicznego dziecka”. Nie jest tajemnicą, że dzieciom zdarzają się nieporozumienia, kłótnie i konflikty w codziennej komunikacji: zarówno z rówieśnikami, jak i dorosłymi. A kształtowanie się charakteru dziecka zależy od reakcji dorosłego.
Projekcja filmu „Święto Tatusiów”.
Prowadzący: „Bycie dobrym ojcem to prawdziwy talent”. Jeśli któryś z tatusiów chciałby się wypowiedzieć, chętnie wysłuchamy Twojej opinii.
Rozbrzmiewa spokojna muzyka i na scenę wchodzi grupa dzieci:
Współpracuj z nami!
To od Ciebie zależy, jakim człowiekiem się stajemy, ale jakim rodzicem
wyjdzie z nas.
Na początku nie byliście rodzicami, staliście się nimi w chwili naszych narodzin. Podobnie jak Ty potrzebujemy pomocy i wsparcia.
Podobnie jak Ty, mamy prawo popełniać błędy. I chcemy, żebyś nas kochał, nawet jeśli się mylimy.
Dbasz o nas. Naprawdę to doceniamy. Bardzo miło nam to słyszeć. Dziękujemy!
Uczymy się podejmować własne decyzje, a Ty kochasz nas bez względu na to, jakie one są.
Nie zapominaj, że dzieci nie są niewolnikami swoich rodziców. Mamy prawo do swojego życia i czasami potrzebujemy odpoczynku.
Szanuj naszych przyjaciół, tak jak my szanujemy Twoich.
Rośniemy i rozwijamy się razem z Tobą. Wiosłujmy więc w tym samym kierunku, żeby nasza rodzinna łódka nie wywróciła się.
Nie zapominajcie, że potrzebuję Waszego wsparcia i zrozumienia. Myślę, że już to wiesz beze mnie.
Nie zapomnij, że Twoje miłe myśli i ciepłe życzenia, które hojnie mi składasz każdego dnia, jeśli nie teraz, to w nadchodzących latach, powrócą do Ciebie ponownie.
Pamiętaj, że masz największy cud na świecie. Tym cudem jestem JA, TWOJE DZIECKO!
Dzięki chłopaki.

Nagłówek 1 Nagłówek 215




„O wiele łatwiej jest zostać ojcem, niż nim pozostać”. (V. Klyuchevsky) „Bez dobrych ojców nie ma dobrej edukacji, pomimo wszystkich szkół, instytutów i internatów”. (N. Karamzin) „Jeśli ojciec chce pozostawić ślad w historii, wystarczy, że wychowa syna”. (DF Cooper)








Wywiad: kto uczestniczy w Twoim wychowaniu, którego głos decyduje o tym, jaki powinien być tata, czy Twoi rodzice zawsze karzą Cię sprawiedliwie, czy Twoi rodzice zawsze karzą Cię sprawiedliwie, w jakim tonie rodzice Cię o coś proszą, jakim tonem proszą Cię rodzice Zrób coś


Twoje zamówienie musi spełniać następujące wymagania: Nie można go wydawać w gniewie, z krzykiem, z irytacją. To nie powinno przypominać błagania. Powinno być to wykonalne dla dziecka i nie powinno wymagać od niego zbyt dużego wysiłku. Musi być rozsądne, tj. nie powinno być sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Nie może ono kolidować z innym nakazem, Twoim lub drugiego rodzica.




Od 10 do 23 lat - powinieneś mieć duże trudności z wychowaniem dzieci. Im mniej punktów zdobędziesz, tym bardziej się to objawia. Musisz natychmiast i radykalnie zmienić swoje metody rodzicielskie. Od 24 do 37 lat - Twoje poglądy na temat edukacji są w zasadzie prawidłowe, ale mimo to Twoje dziecko wymaga więcej opieki i uwagi. Od 38 do 50 lat - jesteś doskonałym nauczycielem, masz dość cierpliwości i dobrej woli, a to jest bardzo ważne.




"Tata mama". Matczyny troskliwy tata. Przejmuje wszystkie funkcje matki. Staram się być jednocześnie tatą i mamą. I nie zawsze mu się to udaje. W takich chwilach potrafi być niepohamowany, porywczy i zły. Kiedy wszystko idzie dobrze, wszystko płynie jak w zegarku, jest miły, sympatyczny i bardzo opiekuńczy. Dziecko komunikujące się z tego typu tatą zawsze znajduje się pod presją swojego nastroju. A nastrój taty jest jak ostro kontrastujący prysznic: czasem jest bardzo gorąco, czasem bardzo zimno… A złotego środka prawie nie ma.


"Matka ojciec". Przypomina mi „papa-mama”, jedną z jego odmian. Główną troską „mamy i taty” jest jak najlepsze zadowolenie dziecka, aby dziecko „siadało” nie tylko na szyi, ale bardzo często na głowie. Jako matka i jednocześnie ojciec dźwiga na sobie cały rodzicielski ciężar, traktując ją ostrożnie i czule, bez wahań nastroju i bez kontrastowania „zimna” i „gorąco”. Dziecku wolno wszystko i wszystko zostaje przebaczone. Jednak ta łagodność może czasami okazać się drugą stroną medalu w procesie wychowywania dzieci.


„Karabas Barabas” Tata to strach na wróble, wściekły i okrutny, który we wszystkim zawsze rozpoznaje tylko „jeże rękawiczki”. Głównym „pokarmem” w rodzinie dla dziecka z tego typu tatą jest strach, strach przed niewolnikiem, uciskanym, gorszym... Ten strach jest jak krata. To strach, który wpędza duszę dziecka w labirynt ślepych uliczek. A w ślepym zaułku dziecko czeka na karę za to, co zrobiło lub po prostu jako środek zapobiegawczy. Kary, kary... Przy takim ojcu pewnego dnia w dziecku poczucie nienawiści zawrze jak lawa w wulkanie i przebije się... wybuchnie, by spalić Karabasa. Karabas tworzy dla siebie Wezuwiusza. A Wezuwiusz nie lubi „milczeć”.


Innym typem nieugiętego ojca jest tata „Szklana pułapka”, który uznaje tylko zasady bez wyjątku i nigdy nie idzie na kompromis, aby ułatwić dziecku życie, nawet w sytuacjach, w których się myli. Jego temperament to forteca nie do zdobycia, jest naprawdę trudnym orzechem do zgryzienia.


„Skacząca ważka”. To tata, który żyje w rodzinie, ale jeszcze nie czuje się tatą. Dla niego na razie gościem jest tylko dziecko, którym musi się opiekować matka. I da gościowi trochę czasu, ale nie więcej... Jego życie powinno płynąć bez zmartwień, tak jak płynęło, zanim dziecko pojawiło się w domu. Nie może stracić poczucia wolności i nie chce stać się czyimś niewolnikiem. Dla niego to standard życie kawalerskie, bez dzieci, bo dziecko to ciężar... A poza tym duży ciężar. Pozwól mamie dźwigać ten ciężar. Sam tego chciałem. Ale kaprysy i dziecięce rozmowy są dla niego nieprzyjemne. I przy pierwszej okazji taki typ taty zamienia się w tatę odwiedzającego. A dziecko potrzebuje tego zawsze, stale.


„Dobry facet”, „Facet od koszuli”. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zarówno dziecku, jak i jego ojcu poszczęściło się. Ten tata nie jest tylko tatą, ale jest dla niego zarówno bratem, jak i przyjacielem. Z nim zawsze jest ciekawie, łatwo i przyjemnie. Z każdym obcym znajdzie wspólny język. Ale komunikując się z nieznajomymi, aby ich zadowolić, jest w stanie na długo zapomnieć o obowiązkach ojca, który oczywiście nie lubi jego matki. I wywołuje skandale. A dziecko żyje w atmosferze konfliktu, gdzieś w tajemnicy sympatyzując z tatą, ale nie mogąc niczego zmienić.


„Ani ryba, ani ptactwo”, „Pod piętą”. Nie prawdziwy tata - manekin. Tata, który w rodzinie nie ma własnego głosu i potrafi jedynie śpiewać w chórze, w którym jego żona jest solistką, powtarzając ją jak echo, tańcząc do jej melodii – jednym słowem będąc pod piętą mamy. Nawet w najtrudniejszych chwilach nie przejdzie na stronę dziecka, aby mu pomóc, w obawie, że zrujnuje jego relację z żoną. A dziecko nigdy nie zrozumie, czy ma tatę, czy nie...













Jak myślisz, jaka jest różnica w wychowywaniu chłopców i dziewcząt? SynCórka Specjalne potrzeby Większe zaufanieWiększa troska Zadowolona z siebie, jeśli może działać samodzielnie Uwielbia, gdy oferuje się jej pomoc Musi dobrze oceniać swoją pracę Potrzebuje ją podziwiać Słuchać jego opinii, traktować ją z szacunkiem Weź jej opinię pod uwagę Musisz bądź dla niego świetnym przykładem do naśladowania. Bądź najlepszy, najlepszy, silny, miły. Rozpocznij wspólną pracę. Skonsultuj się z nią


Przykazania dla ojców Nie poniżaj dziecka Akceptuj dziecko takim, jakim jest Bądź dla niego autorytetem i przykładem we wszystkim Nigdy nie wydawaj poleceń dla kaprysu Nie wymuszaj obietnic Nie pobłażaj dziecku Traktuj dziecko indywidualnie Bądź surowy i życzliwy, bo „ Surowość ojca jest cudownym lekarstwem »

Jedną z nowoczesnych form interakcji z rodzicami w szkole jest konferencja ojców. Celem konferencji jest zwiększenie udziału ojców w wychowaniu dzieci w interakcji ze szkołą, ukazanie pozytywnego wychowania rodzinnego oraz włączenie ojców w życie szkoły.
W dniu 21 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyła się kolejna już tradycyjnie konferencja z udziałem ojców uczniów klas 1-6 na temat „Rola ojca w wychowaniu dzieci”. Zastępca dyrektora ds. pracy edukacyjnej L.U. Sagitova wypowiadała się na temat edukacji. Ojcom zaproponowano także test, w którym odpowiadali na pytania dotyczące wychowania dziecka w wieku siedmiu lat

Podczas konferencji wszyscy uczestnicy brali udział nie tylko w zajęciach teoretycznych, ale także praktycznych.
Tematem praktycznej części konferencji tym razem był zdrowy tryb życia. Ta pojemna koncepcja obejmuje wiele, między innymi wspólne spędzanie czasu wolnego między dorosłymi i dziećmi oraz zapobieganie utrwalaniu się złych nawyków. Nauczyciele Galieva R.R. i Salikhyanova A.S. Odbyła się gra „Mój tata jest najlepszy”. Zespoły „dziecko i ojciec” rywalizowały pod względem celności, precyzji, szybkości i zręczności. Dziecko i ojciec rywalizowali ze sobą. Śpiewano piosenki i wiersze skierowane do rodziców.

Na zakończenie uczestnicy konferencji obejrzeli prezentację „Formuła zdrowego człowieka”. Powstała Rada Ojców

Motto:„Święta nauka polega na wzajemnym słuchaniu”.

Cele:

  • zwiększanie udziału ojców w wychowaniu dzieci, we współpracy z placówkami oświatowymi;
  • prezentacja pozytywnej edukacji rodzinnej;
  • opracowanie projektu „Włączenie ojców w życie szkoły i wychowanie dzieci”.

Zadania: zwrócić uwagę rodziców na znaczenie zaangażowania ojca w proces wychowania dziecka, dać praktyczne porady by rozwiązać ten problem.

Rejestracja i środki dodatkowe: wystawa rysunków dziecięcych, gazetka ścienna z esejami uczniów na temat „mój tata”, wystawa literatury pedagogicznej na ten temat, nagranie wideo wywiadu, magnetofon.

Odpowiedzialny: Kuzmina N.D., Dyachkovskaya L.G.

Rejestracja: Chabarowa Uliana Nikołajewna

PRZEBIEG SPOTKANIA

1. Uwagi wstępne prezentera– Kuźmina N.D.

– Dobry wieczór, kochani tatusiowie. Temat dzisiejszego wydarzenia brzmi: „Rola ojca w wychowaniu dzieci”. Dzisiaj nie będziemy rozmawiać o wynikach i zachowaniu twoich dzieci. Dziś chcemy porozmawiać o Was, ojcowie.
„O wiele łatwiej jest zostać ojcem, niż nim pozostać”. (V. Klyuchevsky)
– Dyrektor szkoły podstawowej Dyachkovskaya L.G.
– Dyrektor Szkoły Ivanova Izabella Sidorovna
- Przez Szkoła Podstawowa tylko 150 uczniów, 110 ojców. To jest cały pułk.
Już niedługo Dzień Obrońcy Ojczyzny, pamiętajmy w związku z tym o naszej młodości i szkoleniu wojskowym. Dowódca, towarzysz Chabarow, rozpoczyna swoje obowiązki (ustaw wszystkich obecnych według wzrostu).

Prezentacja przeglądu pieśni i formacji (fragment).

2. Prezentacja pozytywnych doświadczeń rodzinnych

Doświadczeniami w zakresie edukacji rodzinnej podzielą się:

Wasiliew Dmitrij Jurjewicz – 2 „a”;
Owczinnikow Michaił Aleksiejewicz – 2 „a”;
Kuźmin Paweł Arkadiewicz –3 „a”;
Chabarow Piotr Iwanowicz – 1 „a”;
Ignatiew Innokenty Rusłanowicz –3 „a”;

3. Opis problemu:„Wychowywanie dzieci poprzez interakcję z placówką oświatową” (czas trwania 10 minut), następnie obrona w grupach.

Opracowanie programu (projektu) mającego na celu włączenie ojców w życie szkoły i wychowanie dzieci.

Dyskusja grupowa.

Grupy według podobieństw (1, 2, 3-4) Odpowiedzialni według grup:

4. Wywiad

Rodzice słuchają odpowiedzi ucznia na pytania:

– Który rodzic Cię wychowuje?
– Czyj głos w rodzinie jest decydujący?

Wiadomo, że bliskość duchowa i przyjacielskie relacje między ojcem a dziećmi korzystnie wpływają na charakter dziecka i całe jego późniejsze życie. Dlatego lepiej, jeśli mężczyzna od samego początku stara się zostać prawdziwym ojcem, doskonaląc tę ​​skomplikowaną sztukę wspólnie z żoną. Jeśli w ciągu pierwszych dwóch lat ojciec pozostawi całą opiekę nad dzieckiem swojej żonie, ona na zawsze pozostanie odpowiedzialna za wszystkie sprawy dotyczące dziecka. Później ojcu będzie znacznie trudniej zacząć korzystać ze swoich praw i obowiązków.

– Jaki powinien być ojciec?

Jeśli wolisz surowe rodzicielstwo, bądź konsekwentny w tej surowości. Umiarkowana surowość w sensie wymagania dobrych manier, niekwestionowanego posłuszeństwa i schludności nie zaszkodzi dziecku, jeśli rodzice są z natury dobrymi ludźmi, a dzieci wyrosną na szczęśliwe i towarzyskie. Brak surowości jest szkodliwy, jeśli rodzice są niegrzeczni wobec swoich dzieci i są z nich stale niezadowoleni, jeśli w swoich żądaniach nie uwzględniają wieku i indywidualnych cech dziecka. W takich warunkach dziecko wyrasta albo na tchórzliwego i bezbarwnego człowieka, albo na osobę okrutną.

– Czy zawsze jesteś karany sprawiedliwie? Jak myślisz?

Aby umiejętnie stosować metody karania, należy przede wszystkim postawić na szalę „sprawiedliwości rodzicielskiej” nie sam czyn, nie samo naruszenie, ale wszystko, co się z nim wiąże. Po pierwsze, są to motywy, powody, które skłoniły do ​​popełnienia tego przestępstwa.
Chłopcy grając w piłkę, wybili szybę lub uderzyli piłką przechodnia. Tego typu działania zdarzają się dość często i często powodują wielką złość u dorosłych i poważne konflikty z dziećmi. Ale ten czyn był nieoczekiwany, a same dzieci są zdenerwowane tym, co się stało i chcą jakoś zadośćuczynić za swoją winę. Należy udzielić w tym pomocy. Ale zdarza się też, że okno zostaje rozbite przez kamień, który rzucono celowo, aby zemścić się za zasłużoną uwagę. Tu są złe zamiary. Dlatego z moralnego punktu widzenia jest to czyn o zupełnie innym charakterze, wymagający innej reakcji ze strony dorosłych. Kara nigdy nie osiąga swojego celu, jeśli jest wymierzana w oczach dziecka
niesprawiedliwe. Należy go stosować tylko wtedy, gdy nie można się bez niego obejść, gdy istnieje pewność, że da potrzebny rezultat. Działa przy trafnej diagnozie i w małych dawkach. Pierwszym krokiem w wymierzeniu kary jest skazanie. Ma wiele form i odcieni: potępiające spojrzenia, gesty, słowa, wyrażenia. W rodzinie, w której można sobie poradzić tylko z tymi technikami, sytuacja z wychowywaniem dzieci jest całkiem pomyślna.

– W jakim tonie rodzice cię o coś proszą?

Rodzice powinni jak najwcześniej przyswoić sobie spokojny, zrównoważony ton swoich poleceń służbowych, a dzieci już od najmłodszych lat powinny oswajać się z takim tonem, przyzwyczajać się do wykonywania poleceń i chętnie je wykonywać. Możesz okazywać swojemu dziecku tyle czułości, ile chcesz, żartować z nim, bawić się z nim. Ale kiedy zajdzie taka potrzeba, musisz umieć wydawać polecenia w taki sposób i w takim tonie, aby ani Ty, ani dziecko nie mieli wątpliwości co do prawidłowości Twojego polecenia, co do nieuchronności jego wykonania... Wystarczy, że aby upewnić się, że Twoje zamówienie spełnia następujące wymagania: Nie należy go wydawać w gniewie, z krzykiem, z irytacją. Ale tak nie jest

1) Powinno to przypominać błaganie.
2) Powinno być wykonalne dla dziecka; nie powinno wymagać od niego zbyt dużego wysiłku.
3) Musi być rozsądne, tj. nie powinno być sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.
4) Nie może kolidować z innym zamówieniem, Twoim lub drugiego rodzica.

Od dawna udowodniono, że tak zwana „metoda pozytywnego wzmacniania” - chwalenie za sukcesy, nie karcenie za niepowodzenia, ale wyjaśnianie błędów - od dawna udowodniła swoją skuteczność.

5. Testowanie „Jakim jestem nauczycielem?”– Kuźmina M.I.

– Dziś wszyscy apelujemy do siebie o wzajemne zrozumienie, którego w naszym życiu bardzo brakuje. Podstawą jest wzajemne zrozumienie między rodzicami i dziećmi. Dlatego starsi powinni wiedzieć, jak żyją młodsi i o czym rozmawiają. Oczywiście, aby osiągnąć wzajemne zrozumienie, ludzie w różnym wieku muszą umieć zrobić krok ku sobie. I zawsze robi to ten, kto jest mądrzejszy, hojniejszy i bardziej życzliwy. A jeśli chcesz sprawdzić, jak dobrymi rodzicami jesteś, czy jesteś wystarczająco cierpliwy i wytrwały, czy wychowujesz swoje dziecko z miłością, odpowiedz na pytania testowe:

  • Czy Twoje dziecko ma pokój dziecięcy lub swój własny „kącik”? tak – 5, nie – 1.
  • Czy na co dzień poświęcasz uwagę swojemu dziecku? Tak – 5, czasami – 3, nigdy – 1.
  • Czy jesteś cierpliwy, gdy Twoje dziecko nie je dobrze, jest niegrzeczne lub nie chce odrabiać zadań domowych?
  • Tak – 5, czasami – 3, nigdy – 1.
  • Czy wiesz, jak wybaczać dzieciom psikusy? Tak – 5, czasami – 3, nigdy – 1.
  • Czy stosujesz kary cielesne? Tak – 5, czasami – 3, nigdy – 1
  • Czy chciałbyś, żeby Twoje dziecko dzieliło się z Tobą wszystkim? Tak – 5, czasami – 3, nigdy – 1.
  • Czy Twoje dziecko jest posłuszne? Zawsze – 5, czasami – 3, nie – 1.
  • Jeśli zabraniasz czegoś dziecku, czy wyjaśniasz mu powód tego zakazu? Tak – 5, czasami – 3, nigdy – 1.
  • Czy wymagasz od swojego dziecka bezkrytycznego i ścisłego przestrzegania wszystkich obowiązków, które musi wykonywać? Tak – 5, czasami – 3, nie – 1.
  • Czy korzystasz ze specjalnej literatury pedagogicznej? Tak – 5, czasami – 3, nie – 1.

Od 10 do 23 lat - powinieneś mieć duże trudności z wychowaniem dzieci. Im mniej punktów zdobędziesz, tym bardziej się to objawia. Musisz natychmiast i radykalnie zmienić swoje metody rodzicielskie.

Od 24 do 37 lat - Twoje poglądy na temat edukacji są w zasadzie prawidłowe, ale mimo to Twoje dziecko wymaga więcej opieki i uwagi.

Od 38 do 50 lat - jesteś doskonałym nauczycielem, masz dość cierpliwości i dobrej woli, a to jest bardzo ważne.

6. Wiadomość od Krylatova S.T.

Jakie są typy ojców?

"Tata mama". Matczyny troskliwy tata. Przejmuje wszystkie funkcje matki. Staram się być jednocześnie tatą i mamą. I nie zawsze mu się to udaje. W takich chwilach potrafi być niepohamowany, porywczy i zły. Kiedy wszystko idzie dobrze, wszystko płynie jak w zegarku, jest miły, sympatyczny i bardzo opiekuńczy. Dziecko komunikujące się z tego typu tatą zawsze znajduje się pod presją swojego nastroju. A nastrój taty jest jak ostro kontrastujący prysznic: czasem jest bardzo gorąco, czasem bardzo zimno… I prawie nie ma złotego środka

"Matka ojciec". Przypomina mi „papa-mama”, jedną z jego odmian. Główną troską „mamy i taty” jest jak najlepsze zadowolenie dziecka, aby dziecko „siadało” nie tylko na szyi, ale bardzo często na głowie. Jako matka i jednocześnie ojciec dźwiga na sobie cały rodzicielski ciężar, traktując ją ostrożnie i czule, bez wahań nastroju i bez kontrastowania „zimna” i „gorąco”. Dziecku wolno wszystko i wszystko zostaje przebaczone. Jednak ta łagodność może czasami okazać się drugą stroną medalu w procesie wychowywania dzieci.

„Karabas Barabas” Tata to strach na wróble, wściekły i okrutny, który we wszystkim zawsze rozpoznaje tylko „jeże rękawiczki”. Głównym „pokarmem” w rodzinie dla dziecka z tego typu tatą jest strach, strach przed niewolnikiem, uciskanym, gorszym... Ten strach jest jak krata. To strach, który wpędza duszę dziecka w labirynt ślepych uliczek. A w ślepym zaułku dziecko czeka na karę za to, co zrobiło lub po prostu jako środek zapobiegawczy. Kary, kary...
W przypadku tego typu taty pewnego dnia poczucie nienawiści u dziecka zagotuje się jak lawa w wulkanie i przebije się… wybuchnie, by spalić Karabasa. Karabas tworzy dla siebie Wezuwiusza. A Wezuwiusz nie lubi „milczeć”.
Innym typem nieugiętego ojca jest tata „Szklana pułapka”, który uznaje tylko zasady bez wyjątku i nigdy nie idzie na kompromis, aby ułatwić dziecku życie, nawet w sytuacjach, w których się myli. Jego temperament to forteca nie do zdobycia, jest naprawdę trudnym orzechem do zgryzienia.

„Skacząca ważka”. To tata, który żyje w rodzinie, ale jeszcze nie czuje się tatą. Dla niego na razie dziecko jest jedynie gościem, którym musi się opiekować.
Matka. I da gościowi trochę czasu, ale nie więcej... Jego życie powinno płynąć bez zmartwień, tak jak płynęło, zanim dziecko pojawiło się w domu. Nie może stracić poczucia wolności i nie chce stać się czyimś niewolnikiem. Dla niego standardem jest życie w pojedynkę, bez dzieci, bo dziecko to ciężar... A poza tym duży ciężar. Pozwól mamie dźwigać ten ciężar. Sam tego chciałem. Ale kaprysy i dziecięce rozmowy są dla niego nieprzyjemne. I przy pierwszej okazji taki typ taty zamienia się w tatę odwiedzającego. A dziecko potrzebuje tego zawsze, stale.

„Dobry facet”, „Facet od koszuli”. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zarówno dziecku, jak i jego ojcu poszczęściło się. Ten tata nie jest tylko tatą, ale jest dla niego zarówno bratem, jak i przyjacielem. Z nim zawsze jest ciekawie, łatwo i przyjemnie. Z każdym obcym znajdzie wspólny język. Ale komunikując się z nieznajomymi, aby ich zadowolić, jest w stanie na długo zapomnieć o obowiązkach ojca, który oczywiście nie lubi jego matki. I wywołuje skandale. A dziecko żyje w atmosferze konfliktu, gdzieś w tajemnicy sympatyzując z tatą, ale nie mogąc niczego zmienić.

„Ani ryba, ani ptactwo”, „Pod piętą”. Nie prawdziwy tata - manekin. Tata, który w rodzinie nie ma własnego głosu i potrafi jedynie śpiewać w chórze, w którym jego żona jest solistką, powtarzając ją jak echo, tańcząc do jej melodii – jednym słowem będąc pod piętą mamy. Nawet w najtrudniejszych chwilach nie przejdzie na stronę dziecka, aby mu pomóc, w obawie, że zrujnuje jego relację z żoną. A dziecko nigdy nie zrozumie, czy ma tatę, czy nie...

7. Uwagi końcowe prezentera

Celem dzisiejszego wydarzenia, jak zapewne już zrozumieliście, było zachęcenie Was, drodzy Tatusiowie, do przemyślenia swoich relacji z dziećmi i interakcji ze szkołą. Być może część z Was widziała, jak daleko jest od Waszego dziecka i jak bardzo potrzebuje Waszej miłości. Bliskość, zrozumienie, pewność, że zawsze jesteś przy nim i że będziesz go wspierać zarówno w radościach, jak i smutkach, przekonanie, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc i w każdej chwili może oprzeć się na Twoim ramieniu.

Ojciec wielu dzieci (7 dzieci, 3 wnuków), nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole, Chabarow Petr Iwanowicz, dzieli się swoim doświadczeniem w wychowywaniu dzieci.

Młody ojciec Dmitrij Jurjewicz Wasiliew jest jednym z najbardziej aktywnych ojców szkoły.

Robocze momenty z konferencji

Miejska budżetowa instytucja oświatowa

„Szkoła średnia Verkh-Uimonskaya”

Ogneva Tatyana Anatolyevna, nauczycielka

Biologia

S. Verkh-Uimon

Bez dobrych ojców nie ma jednak dobrej edukacji

Wszystkie szkoły.

/ N. M. Karamzin/

Kto nie może wypełniać obowiązków ojca, nie ma

Prawo do bycia jednością.

/ J.-J. Rousseau/

Aby stać się mężczyzną, nie wystarczy się urodzić.

/M. Lwów/

Niech rodzina będzie silniejsza niż drzewo,

Niech dzieci będą przyjazne jak pszczoły.

Cel:

Włączanie ojców w proces wychowawczy, w celu wszechstronnego

Harmonijny rozwój osobowości dziecka poprzez organizację

Wspólne sprawy, rozwiązywanie problematycznych kwestii.

Praca przygotowawcza

1. Zaproszenie ojców na konferencję za pomocą zaproszeń.

2. Analiza esejów (klasa V), ankiet uczniów klas 5-11 „Ja i mój tata”, „Nasi ojcowie”.

3. Projekt stron czasopisma konferencyjnego.

PLAN

1. Dyskusja „Rola ojca w wychowaniu dziecka”.

2.Zapoznanie się z danymi z badań ankietowych wśród dzieci.

3.Zapoznanie się z kodeksem rodzinnym.

4. Inscenizacja wiersza S. Michałkowa „Surowy ojciec”.

5. Wpływ matki i ojca na proces wychowania dzieci w rodzinie.

6. Wychowywanie dzieci w rodzinach staroobrzędowców.

7. Rozwiązywanie problemów (analiza sytuacji szkolnej).

8. Rola rodziny w formacji zdrowy wizerunekżycie u dzieci.

9. Prawa wychowania dziecka w rodzinie.

10.Analiza esejów dziecięcych.

11. Wskazówki dla ojców.

12.Udział ojców w życiu szkoły. Wybory Rady Ojców.

13.Podsumowanie konferencji.

14. Uwagi końcowe prezentera.

Postęp konferencji

Zastępca Dyrektora ds. HR wita uczestników, wyjaśnia cele i założenia wydarzenia oraz przedstawia program.

Praca odbywa się przy okrągłym stole (2 grupy).

Nauczyciel: Chciałbym rozpocząć nasze spotkanie od krótkiej obserwacji pedagogicznej:

1. Kto przyszedł do szkoły na spotkanie rodziców? (80 mam-2 tatusiów).

2. Kto spaceruje po podwórku z dziećmi (6 mam - 1 tata).

3. Ile zaświadczeń o opiece nad dzieckiem wydaje się miesięcznie (30 dla matki - 1 dla ojca).

4. Ilu nauczycieli jest w naszej szkole (4 nauczycieli).

Praktyka pokazuje, że bezstronna postawa ojca wobec wychowania własnego dziecka niesie ze sobą negatywne konsekwencje:

1. Synowie są pozbawieni szansy na odwagę. W oczach dziecka cały świat spoczywa na matce; to ona rozwiązuje wszystkie główne problemy związane z życiem rodziny.

2. W umyśle dziecka nie pojawia się taka myśl: to mężczyzna powinien chronić kobietę.

Ale w rodzinach staroobrzędowców głową rodziny był zawsze najstarszy mężczyzna, Bolszak. W wychowaniu dzieci zaangażowana była cała Wspólnota.

Jaki jest główny powód oderwania się ojców od życia szkolnego?

Dlaczego stało się tradycją, że do szkoły uczęszczają tylko matki?

Dyskusja

W tym przypadku tatusiowie z reguły mówią: „Mam odpowiedzialną lub pilną pracę, rzadko jestem w domu, nie mam czasu na płatne figle”. Kiedy nadejdzie czas, potrzebny będzie męski wpływ – wtedy będę zajęty.

Tata nie zauważył, że termin już dawno minął. A kiedy ojciec postanowił wykorzystać swój „męski wpływ”, napotkał opór ze strony syna. Swoim zachowaniem dziecko zdawało się mówić: „Jakim prawem wtrącasz się w moje życie? Ja cię nie znam". I wtedy ojciec ze smutkiem zauważa: „Wychowanie kobiet”. Najwyraźniej pewną rolę odgrywa powszechna opinia, że ​​bawienie się z dziećmi to nie męska sprawa, że ​​to zajęcie jest z natury przeznaczone dla kobiety. Jednak najlepszymi nauczycielami zawsze byli mężczyźni – od Pestalozziego i Komeńskiego po Makarenko, Suchomlińskiego, Szackiego, Korczaka.

Pamiętaj, że procesu edukacji nie można opóźniać. Edukacja to proces ciągły i długi. „Jeśli odłożysz to na jutro, spóźnisz się na całe życie”, „Nie możesz przywrócić wczoraj”. A jeśli spojrzeć wstecz na pół wieku, nasi dziadkowie, będąc młodzi, potrafili nie tylko prowadzić ogromne gospodarstwo rolne i pracować w kołchozach i gminach, ale także stale uczestniczyli w spotkaniach rodziców z nauczycielami. W niektórych rodzinach ojcowie częściej chodzili do szkoły niż matki.

2. Analiza kwestionariusza „Ja i mój tata””, „Ojcowie nasi”.

Współczesna nauka i praktyka dostarczają przekonujących dowodów przemawiających za wczesnym udziałem mężczyzn w edukacji. W wielu obcych krajach ojcowie są obecni przy narodzinach żony. Według psychologów tacy mężczyźni okazują się później delikatniejszymi i wyrozumiałymi mężami i ojcami, ich więź z dzieckiem jest bliższa, a ich skuteczność wychowawcza jest wyższa niż innych. Warto zauważyć, że w rodzinach, w których rodzice „rodzili razem”, znacznie częściej unika się kar fizycznych.

Przedszkola stają się coraz bardziej powszechne w krajach zachodnich, gdzie nauczycielami są nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. W takich placówkach dziecięcych dzieci rozwijają się bardziej harmonijnie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

W Czechosłowacji od dawna powstają domy dziecka „rodzinne”, w każdej grupie dziecięcej pracuje dwóch nauczycieli: mężczyzna i kobieta. W takich grupach można zdziałać niemal cuda – przezwyciężyć opóźnienia w rozwoju psychicznym, fizycznym i psychicznym, sprawić, by sieroty z trudną przeszłością były pogodne, zrównoważone i szczęśliwe.

Wreszcie jeden osobliwy eksperyment może komuś wydawać się zupełnie dziwny. Jego celem było dowiedzieć się, jak rozwijają się dzieci, jeśli jest głównym wychowawcą młodym wieku jest ojcem. Uczestnicy eksperymentu – pary małżeńskie – zamienili się „rolami”: matki kilka miesięcy po porodzie szły do ​​pracy, a ojcowie brali urlopy, aby opiekować się dziećmi. Dzieci znajdowały się pod ścisłą opieką lekarską. Pod opieką ojca rozwijały się pięknie, nawet przed terminem - okazuje się, że ojcowie mniej czasu niż matki spędzali na gotowaniu butelek i prasowaniu pieluch, a więcej na zabawach i majsterkowaniu z dziećmi, w czym nie wykazali się niezwykłą inwencją i kreatywnością . Kiedy dzieci osiągnęły punkt zwrotny dorastania, okazało się, że jest ono dla nich mniej bolesne, a konflikty z rodzicami nie osiągają takiego nasilenia jak w zwykłych rodzinach.

3. Wprowadzenie do Kodeksu rodzinnego(przemówienie nauczyciela socjalnego).

4. Psychologia ludzi jest taka, że ​​aby byli szczęśliwi, tylko jeden życie rodzinne. Dla mężczyzn niezwykle ważne jest, aby odnieść sukces jako członek społeczeństwa. Dlatego praca często zastępuje im niemal wszystko, nie mają innych zainteresowań ani hobby. A jeśli w pracy pojawiają się problemy, ojciec czuje się bezużyteczny, a dziecko widzi jakąś nudną, szarą osobę, z którą nie ma o czym rozmawiać. Leży na kanapie z gazetą.

Ale dzieci to wszystko widzą i w ankietach zauważają, że nie lubią, gdy tata jest pijany, zły, gdy przeklina i krzyczy na mamę. Dzieci chcą, żebyś zawsze się śmiał, częściej z nimi przebywał, nie pił alkoholu, nie palił i zawsze był zdrowy (dane z ankiety studenckiej).

Zapraszamy także do obejrzenia dramaturgii wiersza S. Michałkowa „Ojciec surowy”.

"Ojciec! Mieszkamy tu, na wsi,

Posłuszny Twojemu słowu,

Ale chcemy tam pojechać…” –

"Gdzie?"

„Obejrzyj wschód słońca w Pritor.

Czy pójdziesz z nami?

"NIE!"

"Ojciec! Widzisz zbocza gór

Dobrze jest tam rozpalić ogień,

Będzie to widoczne dla każdego z góry…”

"Po co?"

"Ojciec! Ojciec! Obiecałeś,

Że zobaczymy przejście,

Powiedziałeś, że pojedziemy…”

"Po!"

"Ojciec! Za górą jest rzeka,

Nie ma drugiego takiego na świecie.

A znajomi zapraszają nas na wycieczkę…”

"To jest zabronione!"

"Ojciec! Ojciec! Powiedz mi kiedy

Odpowiesz nam słowem „Tak”

I co w końcu powinniśmy zrobić?

Powiedz mi, ojcze!

"Jesteście dziećmi! jesteś mi winien

Nie irytuj się w ciągu dnia...

I wreszcie zrozumieć

Że jestem jak wszyscy ojcowie!”

"Ojciec! Masz rację, to wszystko prawda

I wybieramy się na wycieczkę

Wbrew Twoim radom…”

„Jak śmiecie, chłopcy?!”

Ja też chcę dużo

I myślami odlatuję daleko,

I często słyszałem odpowiedź

Od taty tylko „nie…”

Jednak zdałem sobie sprawę z czegoś...

„Idziemy razem, tato?” - "Tak".

5. Wpływ matki i ojca na proces wychowania dzieci w rodzinie.

Dzieci, które dorastały bez ojców, często mają niższy poziom aspiracji, wyższy poziom lęku i częściej doświadczają zespołów nerwicowych.

Nieobecność taty ma negatywny wpływ na naukę i poczucie własnej wartości dzieci, zwłaszcza chłopców. Trudniej im jest przyswoić sobie męskie role i odpowiednie style zachowania, co prowadzi do agresywności i okrucieństwa.

Natomiast dzieci, których ojcowie aktywnie uczestniczyli w ich wychowaniu, osiągają wysokie wyniki w testach rozwoju psychomotorycznego i umysłowego.

Jest więc oczywiste, że rola ojca w wychowaniu dziecka jest bardzo ważna.

Styl gry ojca i matki jest inny. Ojcowie zazwyczaj bawią się z dziećmi bardziej energicznie i wykazują większą siłę fizyczną (cykliczny charakter zabawy).

Matki bawią się inaczej: angażują swoje dzieci w tradycyjne, spokojne i przewidywalne zabawy. Dziś coraz częściej to matka bierze na siebie główną odpowiedzialność za zachowanie i dobro dziecka.

Ojciec daje dziecku mniej instrukcji niż matka, ale charakter tych instrukcji jest bardziej okrutny i wymagający. I może dlatego częściej słuchają taty niż mamy.

Rodowita mieszkanka Wierch-Uimon-Czernowa, Varvara Gerasimovna, wspomina: „Bali się ojca i szanowali go. Jeśli ktoś odważy się nie spełnić prośby za pierwszym razem, spojrzy krzywo i powie: „Komu kazano…”, a my natychmiast to spełnimy. Ze wspomnień Matryony Serapionowej Atamanowej: „Mama czasami ciągała za włosy nieposłuszeństwo, ale mój ojciec nigdy mnie nie bił, tylko tupnął nogą i powiedział surowo: „Bądź dzieckiem!”, choć rzadko się to zdarzało, mój ojciec był bardzo szanowany.

Choć interwencja ojca jest ważna, stara się on pełnić rolę wspierającą matkę w kształtowaniu zachowania dziecka. Generalnie matka jest główną osobą opiekującą się dzieckiem, pełni także rolę pierwotnego mediatora w socjalizacji dziecka. Matka kocha swoje dzieci nie dlatego, że je lubi, ale dlatego, że są jej dziećmi. Dlatego na miłość macierzyńską nie można zasłużyć dobrym zachowaniem, ale nie można jej utracić przez grzech. Miłość matki to miłosierdzie i współczucie.

Przeciwnie, miłość ojcowska jest warunkowa; zależy to od osiągnięć i dobrego zachowania dziecka; ojciec bardziej kocha dziecko, które jest do niego bardziej podobne, to, które chce uczynić dziedzicem swego majątku. Miłość ojca można utracić, ale można ją odzyskać dzięki pokucie i pokorze. Miłość ojca jest sprawiedliwością.

W Twojej rodzinie dorastają synowie. Poczucie dumy wypełniało każdego ojca, gdy pojawił się jego syn. Poczułeś, że narodził się pomocnik, sojusznik, człowiek. Ale żeby stać się mężczyzną, nie wystarczy się urodzić” – powiedział poeta Michaił Lwow. Chłopca trzeba wychować na mężczyznę. "Nie ten ojciec matka, która urodziła i ta, która dawała wodę, karmiła i uczyła dobra”.

Jak rozumiesz bycie prawdziwym mężczyzną?

Cechą charakteru mężczyzny jest męskość: jest on nie tylko silny, zdrowy fizycznie, odważny, inteligentny, zna się na wszystkim, ale także szlachetny, wysoce moralny, uczciwy, hojny i pełen szacunku dla kobiet.

Kto inny, jak nie ojciec, potrafi jasno i prosto wyjaśnić, kto jest tchórzem, odważnym człowiekiem itp. Dobroci i ciężkiej pracy trzeba uczyć nie tylko słowami, ale i czynami. Jeśli chłopiec choć raz widział, jak ojciec spieszył się z pomocą kobiecie, pozwolił kobiecie przejść przed nim lub przyniósł ciężką torbę, taki chłopiec nie potrzebuje instrukcji.

Z badania wynika, że ​​większość dzieci (60%) bierze przykład z odwagi, 30% nie bierze tego przykładu, 10% ma trudności z odpowiedzią.

Musimy wychować zdrowo naszych synów i zaangażować ich w sport. Z badania wynika, że ​​50% ojców doradza lub zachęca do odwiedzania klubów sportowych i stowarzyszeń twórczych.

Zaangażuj się w sukces fizyczny swojego syna (wspólnie pokonujcie trudności, dostrzegajcie wszystkie pozytywne strony).

Pragnę zauważyć, że niektórzy ojcowie biorą czynny udział w wydarzeniach sportowych.

Od czasów starożytnych ceniono u człowieka pragnienie wiedzy. Nie bez powodu ludzie mówią: „Im więcej nauki, tym mądrzejsze ręce”, „Nauka czytania i pisania przyda się w przyszłości”. Dla mojego syna nauka to mnóstwo pracy, wymagającej wolicjonalnego wysiłku, uwagi i aktywności intelektualnej. Stwórz warunki do udanej pracy: wyłącz telewizor, nie mów głośno. Cierpliwie rozumiej przyczyny niepowodzeń edukacyjnych.

Na pytanie: „Czy tata pomaga Ci w odrabianiu zadań domowych?”, większość dzieci odpowiedziała: „Czasami „Nie”. Z badania przeprowadzonego wśród dzieci wynika, że ​​ojcowie bardzo rzadko czytają książki, nie dając tym samym pozytywnego przykładu pragnienia wiedzy.

Naturalnie, naucz swoje dzieci, aby codziennie wykonywały swoje obowiązki w domu. Ucz chłopców słowa „musi”, krótkiego, wymagającego słowa, przypominającego rozkaz. To konieczne – i nie ma od tego ucieczki. Przez „nie mogę”, przez „nie chcę”. Ci, którzy mają zwyczaj robić nie to, na co mają w danej chwili ochotę, ale to, co konieczne, są zwykle szanowani i uważani za osobę silną, o silnej woli i godną zaufania.

6. W tym miejscu należy przypomnieć stosunek do pracy w rodzinach staroobrzędowców. „Gdzie pracowali wszyscy, młodsi i starsi, i nie dlatego, że ktoś ich do tego zmuszał, ale dlatego, że od urodzenia widzieli stały przykład w życiu codziennym. Dziewczęta pracowały u boku matki, starszych sióstr i synowej, a chłopcy u boku ojca i braci zdobywali wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego życia. We wszystkich pracach brały udział dzieci: chłopcy w wieku pięciu lub sześciu lat wychodzili na pola uprawne, bronowali i nosili snopy, a już w wieku ośmiu lat powierzano im samodzielne wypasanie bydła i wychodzenie nocą. Dziewczęta w tym samym wieku uczyły się tkać i szyć. Rękodzieło i oczywiście umiejętność prowadzenia domu. Wszystko powinno być pracą, a praca nie powinna być grzechem”. W rodzinach staroobrzędowców lenistwo nie było wielkim szacunkiem. O leniwym mówiono: „Nie strząsaj włosa z jego pracy i nie odrywaj główki od jego pracy”; „Leniwi i śpiący zjednoczą się, czy będą bogaci?”

Chernova Varvara Gerasimovna wspomina: „Wszyscy sadzili w ogrodach warzywnych, ręcznie przekopywali ziemię i ponad jeden hektar sadzili „leniwie” na czarnej ziemi. Wszystko było.

Pełne piwnice wielkości chaty wypełnione są drewnianymi beczkami z kiszoną kapustą, ogórkami, grzybami, rybami, jagodami, posypanymi cukrem. I gdyby było światło, żylibyśmy jeszcze lepiej; przy pochodniach oczy nam się bardzo zmęczyły, ale na życie nikt nie narzekał”. W Uimon mówią: „Terpen jest uratowany”. „Cierpliwość jest połową zbawienia, lecz kto wzdycha, prześladuje Boga”.

„Prawdziwą podstawą życia człowieka jest praca. Życie człowieka, który się bawi, jest bezpodstawne. Życie człowieka, który kradnie, jest podłe. Wdrukowanie działań porodowych zaczyna się od niemowlęctwa i jest aktywnie nabywane w wieku 10–14 lat.”3

Wśród Starych Wierzących cała wiedza i umiejętności zgromadzone przez stulecia były przekazywane z rodziców na dzieci. Nie chwalili publicznie dzieci za dobrze wykonaną pracę, lecz powiedzieli: „Niech ludzie je chwalą”.

Dzieci należy uczyć kultury zachowania i komunikacji. Bardzo często w rozwijaniu kultury zachowań nie są wcale potrzebne słowa; wystarczy przykład, model, działanie.

Pamiętajcie o tym, tatusiowie.

Synowie naśladują swoich ojców zarówno w dobrym, jak i złym, uruchamia się świadomość dziecka: „Jestem jak tata!”

Oficjalne statystyki mówią na przykład: dzieci rodziców palących z reguły zaczynają sięgać po tytoń 2 razy częściej i znacznie wcześniej niż ich rówieśnicy z rodzin niepalących.

Bądź dobrym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Większość ojców mówi o niebezpieczeństwach związanych z paleniem, ale sami palą. „Kiedy zostanę ojcem, nigdy nie będę palić” – piszą Twoje dzieci.

Palenie stało się ulubioną rozrywką nastolatków. Dzieci palą, ponieważ papieros w dłoni jest wskaźnikiem siły; aby się zrelaksować, uspokoić, „wszyscy palą, a ja palę” (dane z badania uczniów 10. klasy).

W rodzinach staroobrzędowców nie palono, „jak to było w zwyczaju plemiennym”, palenie było potępiane i uważane za grzech. Osobie palącej nie wolno było nawet zbliżać się do świętej ikony i starano się z nią jak najmniej kontaktować. O takich ludziach mówili: „Ten, kto pali tytoń, jest gorszy od psów”.

Problem picia napojów alkoholowych nie tylko przez dorosłych, ale także przez dzieci staje się w naszych czasach bardzo aktualny. W dawnych czasach pijaństwo było potępiane i uważane za wielką wadę: „Upić się to rozstać się z honorem”, „Kto często patrzy w kieliszek, szkodzi sobie”.

7. Omówienie zagadnień problematycznych według grup.

PYTANIA:

Jakie są sposoby na poprawę kultury zachowania i komunikacji wśród uczniów?

Co powoduje palenie?

Jakie papierosy najczęściej palą dzieci? Ile razy dziennie?

Jak pomóc dziecku rzucić palenie i picie alkoholu?

(Pomagaj rozwiązywać sytuacje konfliktowe, zapewniaj, że wszystko się ułoży, jeśli ktoś chce coś osiągnąć, jako pierwszy rzuć palenie, częściej zadawaj sobie pytanie:

Czy chcę teraz palić?

Aby przywrócić tradycje - w rodzinach staroobrzędowców nie palono tytoniu, uważano to za grzech).

8. Prawa wychowania dziecka w rodzinie.

Prawa 1 2 3 4 2

rodzina = jednostka pracy + wartość pochwały + praca + podział korzyści: 3 = →

1 prawo jest prawem jedności wymagań ojca i matki stawianych dziecku.

II prawo - prawo o znaczeniu pochwały dla dziecka.

Trzecie prawo to prawo udziału zawodowego każdego członka rodziny w życiu rodzinnym.

4 prawo to prawo równego podziału dóbr materialnych i moralnych pomiędzy dorosłymi i dziećmi.

Jeśli w rodzinie będą przestrzegane te prawa, jeśli ojciec i matka będą optymistami i przyjaciółmi swojego dziecka, wówczas dziecko odniesie sukces jako osoba, jako jednostka.

Sztuka ojca i matki polega na tym, aby stać się ich najbliższymi i najserdeczniejszymi przyjaciółmi, nie tracąc przy tym autorytetu, którym możesz powiedzieć wszystko, co najlepsze i mieć pewność, że zostaniesz zrozumiany. „Twoja rodzina jest Twoim najprawdziwszym przyjacielem”.

W rodzinach niepełnych harmonijny rozwój dziecka jest niemożliwy. Samo słowo „płeć” (mężczyzna lub kobieta) pochodzi od słowa „połowa”. A połowa dopiero w połączeniu z drugą połową daje kompletność, jedną całość. Oznacza to, że w rodzinie niepełnej integralność edukacji jest nieosiągalna.

9.Analiza esejów dziecięcych.

10. Instrukcje dla ojców (prezentacja notatek).

11. Organizacja wspólnych spraw.

Pytanie: Jak możesz faktycznie uczestniczyć w życiu szkoły (dyskusja grupowa)?

Dostosowanie i wyjaśnienie planu wspólnych spraw.

12. Wybory Rady Ojców.

Ustalenie treści działalności Rady Ojców:

Promuje organizację i doskonalenie procesu edukacyjnego.

Pomaga udoskonalać bazę materialną i techniczną szkoły.

Pomaga w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych powstających pomiędzy dziećmi a rodzicami, dziećmi a nauczycielami, rówieśnikami itp.

Udziela zaleceń rodzicom dzieci trudnych zarejestrowanych w Centrum Nadzoru nad Dziećmi w zakresie tworzenia optymalnych warunków edukacji i wychowania uczniów, promocji zdrowia i organizacji żywienia, w zakresie swoich kompetencji.

Ułatwienie organizacji zapoznania dzieci z zasobami dostępnymi w NGO „Inicjatywa”

produkcja (młyn, kuźnia, piekarnia)

Udziela pomocy nauczycielom w UVP.

Organizujemy pracę rzemiosła ludowego: rymarskiego, tkackiego, bednarskiego, pszczelarskiego.

13. Podsumowanie wyników konferencji przez komisję ekspercką – określenie postulatów.

14. Uwagi końcowe prezentera:

Rodzicielstwo to bardzo ciężka praca. To chyba najtrudniejsza praca umysłowa na świecie. Wymaga ogromnej cierpliwości, powściągliwości i ciągłego samodoskonalenia.

Aby statek życia rodzinnego nie kołysał się na morzu życia, mężczyzna-mąż i ojciec muszą stanąć na mostku kapitańskim. To tu należy prawdziwy mężczyzna. Myślę, że kobiety z pewnością zgodzą się służyć w roli nawigatorów obok doświadczonego kapitana.

Dziękuję wszystkim i proszę zawsze pamiętać:

Rodzina jest tym, co dzielimy ze wszystkimi

Wszystkiego po trochu: łez i śmiechu,

Wzloty i upadki, radość, smutek,

Przyjaźń i kłótnie, cisza naznaczona.

Rodzina to coś, co zawsze jest z tobą.

Niech sekundy, tygodnie, lata płyną

Ale ściany są drogie, dom twojego ojca -

Serce pozostanie w nim na zawsze!

Piosenka „Dom rodziców”.

Używane książki:

1.NI. Derekleeva Spotkania rodziców w klasach 1-11. Wydawnictwo „Verbum-M”, Moskwa, 2003.

2.G. N. Kurpyakova. Spotkanie rodziców „Być dobrym ojcem to prawdziwy talent”. g.Wychowawca nr 3, 2005.

3.R.P. Kuchuganova. Wpływ kultury etnicznej staroobrzędowców i późniejszych osadników doliny Uimon duchowe i moralne kształtowanie osobowości.” zh.Voskhod nr 9, 2005.

4.N.I.Semeniuk. Scenariusz spotkania rodziców dla ojców. g.Wychowawca nr 3, 2005.

Jedność wysiłku, stały przyjacielski kontakt rodzinny,

szkoły i społeczeństwo jest kluczem do prawdziwego sukcesu

edukacja młodego pokolenia!